Yapay Deri Geliştirildi - Girişim Savaşçısı

Yapay Deri Geliştirildi

Yapay Deri Geliştirildi

Yapay zeka teknolojisiyle ilgili araştırma, çalışma ve yatırımlar arttıkça, gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji karşımıza çıksın ve bizleri şaşırtsın. Bu kez de Singapur Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı Intel’in geliştirdiği “Loihi” adlı işlemciyi kullanarak insan derisinden 1000 kat daha hızlı algılayabilen yapay deri geliştirdi.

Yapay derinin özelliklerine bakacak olursak, baskıyı; eğilip bükülmeyi, ısıyı algılayabilen fiziksel sensörlerden oluşuyor. Sensörlerin hepsi tek bir tel ile birbirine bağlanıyor, bu da derinin her bir noktasında ölçülenlerin aynı anda iletilmesini sağlıyor. Fotoğrafta da görüldüğü gibi, yapay deri robotik bir elin baş parmağında denendi. Robotun kahve fincanını kavrama becerisini deri sayesinde artırdığı görüldü. 

Peki bu yapay derinin gelecekte bize ne gibi faydalar sağlaması bekleniyor? Öncelikle, insan derisinden bile 1000 kat daha fazla algı kapasitesiyle kişilere algı hissini yeniden kazandıracak, çok daha gelişmiş protezler üretilmesine katkıda bulunabilecek. Özellikle tıp, imalat ve hizmet sektöründe kullanılacağı düşünülen bu teknoloji, robotların çevrelerini hissetmelerine büyük oranda katkı sağlayacağı düşünülüyor.

https://inovatifkimyadergisi.com/dokunmayi-insan-derisinden-1000-kat-daha-hizli-algilayabilen-yapay-deri-gelistirildi

https://teknolojisever.com/singapur-universitesi-yapay-deri-gelistirdi/3581/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)