Yapay Zeka İle Trafiğe Çözüm Arayışları - Girişim Savaşçısı

Yapay Zeka İle Trafiğe Çözüm Arayışları

Yapay Zeka İle Trafiğe Çözüm Arayışları

Yapay Zeka İle Trafiğe Çözüm Arayışları

Bayerische Motoren Werke AG, namı diğer BMW; dünya şehirlerinin hepsinin esaslı problemlerinin başında gelen trafik konusuna yenilikçi bir bakış sergileyerek, teker sayısının daha az olduğu bir trafiğin var olabileceğini iddia ediyor. Şirket, Çin’in Tongji Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir Ar-ge projesi kapsamında, Çin için çok daha büyük bir sorun trafiği bitirebilmek adına bir konsepte imza atmış durumda. Projenin ismi “Vision E3 Way” açıklanırken, prensip; daha fazla iki tekerlekli trafiğin var olmasını sağlamak ve daha ağır araçlar için alternatif bir trafik inşa etmek. Her ne kadar mevcut sistem göze alındığında bütün trafik sistemini baştan aşağı değiştirecek bu proje bir çoğumuz için fantastik görünse de, aslında yakın zamanda değişecek motorlu taşıt dünyasına bağlı olarak trafiğin de kendiliğinden değişmesi kuvvetle muhtemel.

Yeni Nesil Sıfır Emisyonlu Trafik

BMW bir Alman şirketi ve Alman hükümeti yakın zamanda yayınladığı bir strateji planı dahilinde, 2021’den itibaren motor üretiminde fosil yakıt tüketimine izin vermeyeceğini duyurdu. Elbette buna ilk reaksiyon BMW’den geldi ve kompakt tip bir araç üreten firma, aynı zamanda dünyanın ilk Elektrikli süper arabası BMW I8’de piyasaya sürdü. Elbette bu hızla giderse trafikte yakın zamanda çok daha yoğun biçimde göreceğimiz elektrikli arabaların kontrol edilebileceği bir trafik neden olmasın ki? Dememek de mümkün değil.

Vision E3 Way elevated road consept projesi, trafiğin bir yapay zeka birimi tarafından yönlendirilmesini ve hızın 25 mil ile sınırlandırılmasını öngörüyor. Acil durumlar için oluşturulan alternatifler bu sistemde asla işgal edilemezken, araçlar dijital olarak takip edildiklerinden hiçbir kuralı ihlal edemiyor. Bu sayede trafiğin daha düzenli ilerlemesi ve sıkışıklığın bütünüyle önüne geçilerek toplam kapasite hesaplanabilirken planlama yapılabilmesi mümkün oluyor. Sinyalizasyonu kapasiteye göre ayarlaması planlanan yapay zekalı merkezi trafik işlemcisi, durumu analiz edecek ve alternatif güzergahları zorunlu kılacak.

Ayrıca Vision E3 Way, iki tekerlekli araçlar için, otoyolun hemen üzerinde bir yol daha inşa edilmesini öngörüyor. Bu sayede bu araçların güvenliği sağlanıyor ve trafik akışına zarar vermeleri de engelleniyor. Projenin ortaklarından olan Çin’de en az otomobiller kadar yoğun kullanılan bisikletler için benzersiz bir uygulama olsa da, Vision E3 Way oldukça büyük maliyetler gerektirdiğinden günümüz için bir konsept olmaktan öte görünmüyor. Ama unutmayalım ki, bu günlerde keyifle kullandığımız akıllı telefonlar da 10 yıl öncesine kadar birer konsept olmaktan öte değildi…

Kaynak

http://www.pazarlamasyon.com/inovasyon/bmwden-trafige-yapay-zeka-destekli-cozum/

https://www.techinside.com/bmw-yapay-zeka-ile-trafigi-kolaylastiracak/

YUSUF CİCİM

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)