Yapay Zeka İlk Müzik Albümünü Çıkardı - Girişim Savaşçısı

Yapay Zeka İlk Müzik Albümünü Çıkardı

Yapay Zeka İlk Müzik Albümünü Çıkardı

Yapay zeka, son yüzyılın en karmaşık ve heyecan verici teknolojisi olarak, tüm bilim insanlarının üzerinde çalıştığı bir öğe olma özelliğini sürdürüyor. Öyle ki, davranışlarımızı öğrenip, bize uygun hareket eden teknolojileri geliştirme noktasından, söylediğimiz şarkıyı analiz ederek ona orkestrasyon biçiminde eşlik edebilmek için programlanmış olan “Amper” profesyonel oldu bile. Taryn Southern tarafından sözleri ve bestesi yapılan Break free isimli şarkının altyapıları tamamen Amper tarafından hazırlandı ve ortaya oldukça profesyonel bir iş çıktı. Sosyal medyada oldukça popüler olan Taryn Southern’in Amper’in online platformu üzerinden gerçekleştirdiği çalışma neticesinde ortaya çıkan eser, şu günlerde yoğun biçimde dinleyici buluyor ki, aslında yapay zekanın yaptığı şarkı kavramı bir çoğumuz tarafından tam olarak da anlaşılamıyor.

Şarkı Besteleyen Yazılım

Esasında müzisyenlere sorulduğunda; bir şarkının yazılımsal olarak bestelenmesi çok da büyük bir meziyet değil, yorumu gelir. Zira tüm eserler belli bir matematiksel kurgu üzerine inşa edilir. Örneğin; minör bir eserin içerisindeki kadans birkaç alternatife sahiptir ki, yazılım tonal analizler yaparak kadansı kolayca tespit edebilir. Müzisyenlerin de eserleri aranje ederken yaptığı aslında budur. Amper ise eseri analiz etmekle, aranje etmek arasındaki süreyi milisaniyeleri düşürebiliyor ve siz şarkıyı söylerken sizden çok daha önce harekete geçip eseri biçimlendiriyor. Tabii dilerseniz esere daha sonra müdahale edebiliyorsunuz ancak, Break Free eserinden görüldüğü kadarıyla buna pek de ihtiyaç duyulmuyor.

Amper, bir çok müzisyen ve yazılım mühendisinin bir araya gelerek geliştirdiği bir yazılım ve ciddi bir müzik teorisi bilgisine sahip. Dolayısıyla, yazılım batı müziği standartları içerisinde milyarlarca farklı alternatifi besteleyebilme potansiyeline sahip görünüyor. Ancak, elbette müzik sadece batı müziği standartlarında değerlendirilemez. Örneğin, Türk müziği ve diğer otantik türlerin farklı nota sistemleri gereğince, daha farklı bir yapıyı ihtiva ediyor olmalarından dolayı, Amper’in bu derse ayrıca çalışması gerektiğini söyleyebiliyoruz.

Ne olursa olsun, yapay zekanın ulaştığı noktayı göz kamaştırıcı biçimde ortaya koyan Amper, amatör müzisyenler için benzersiz bir platform olma yolunda görünüyor. Hali hazırda online platformu dileyen herkes kullanabiliyor.

https://tr.sputniknews.com/bilim/201708271029895582-yapay-zeka-urunu-ilk-album-piyasa-suruldu/

http://beyinsizler.net/yapay-zeka-tarafindan-olusturulan-ve-uretilen-muzik-albumu-piyasaya-cikti/

YUSUF CİCİM

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)