Yeni Nesil Dublaj Girişimi: Deepdub - Girişim Savaşçısı

Yeni Nesil Dublaj Girişimi: Deepdub

Yeni Nesil Dublaj Girişimi: Deepdub

Bir film izlerken filmin sadece anadilde ve altyazılı olması bazılarımız için bir sorun yaratmaz hatta bunu tercih ederiz, bazılarımız ise altyazı okuyarak onu anlamak için ekstra bir çaba sarf etmenin rahatlatıcı bir deneyim olmadığını düşünürüz. Tel Aviv çıkışlı bir yapay zekâ tabanlı girişim olan Deepdub da insanların en sevdiği filmleri ve TV Showlarını orijinalinden hiçbir şey kaybetmeden seçilen herhangi bir dilde izleme olanağı tanıyor. Girişim içerik sahiplerinin post prodüksiyon sürecine bağlanarak derin öğrenme ve AI algoritmalarını kullanarak eğlence içeriğinin yüksek kaliteli yerelleştirme hizmetlerini sağlıyor; ana dilinizden bağımsız olarak istediğinizi izlemenize izin veren son teknoloji AI teknolojisiyle film deneyiminizi daha rahat ve daha kolay hale getirmeye çalışıyor. Deepdub zamandan da tasarruf sağlayarak bir dublaj projesini tamamlamak için gereken süreyi azaltarak içerik sahiplerinin ve stüdyoların aylar yerine haftalar içinde sonuç almasını sağlıyor ve bunu sadece oyuncuların seslerini kullanarak yapıyor bu da dublajlı versiyonun orijinaline daha çok benzemesine neden oluyor.

2019’da Ofir ve Nir Krakowski adlı iki kardeş tarafından başlatılan girişimin yönetim kurulu üyesi George Mathew, “Yapay zekanın artık insanlığın yaratıcı potansiyelini artırdığı bir dünyaya hızla ilerliyoruz” dedi. “Medya endüstrisi küreselleşmeye devam ederken, Deepdub'un AI/NLP tabanlı dublaj platformunu, harika içeriği her yerdeki izleyicilere ölçeklendirmek için gerekli görüyoruz. Deepdub'un küresel içerik dağıtımı, etkileşimi ve tüketiminde bir sonraki büyük adımı temsil ettiğine inanıyoruz” diye ifade etti.

Girişim, çoğu Tel Aviv'de bulunan 30 tam zamanlı çalışandan oluşan mevcut ekibini ikiye katlamayı hedeflediğini, marka bilinirliğini ve küresel pazar erişimini artırmaya yardımcı olmak için satış ve pazarlamanın yanı sıra AI motorunu ve platformunu daha da geliştirmek için araştırmacılar ve mühendisler işe alacağını duyurdu.

Kaynaklar:

https://www.geektime.com/deepdub-rasies-20-million-series-a/

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)