Betül KARACA - Girişim Savaşçısı

Betül KARACA

İletişim

Bölge

İstanbul

Birlik

Meslek

İç Mimar

BETÜL KARACA

Hayat tasarlamaya değer!

Kendini keşfetmek için geçirdiğin zorlu sürecin arkasından, yeri geldiğinde yaşadığın baskı ile sıkışıp şekillenmiş, içinde parıl parıl parlayan o elmas, şekillenmek için can atar. Hamdır ancak vardır. Gelebileceği en iyi formu gördükçe içten içe heyecanlanır, ‘daha güzel nasıl şekillendirebilirim bu elması?’ diye sormadan edemezsin. Bundan sonra ihtiyacın olan şey; iyi bir usta, iyi bir öğreti ve oldukça kullanışlı bir alet çantasıdır.

Elmasımı ilk keşfettiğimde, kömür olarak yakılmaya çalışıldığı süreçleri sindirip onu parlatmanın yollarını aradım. İstanbul’a taşındım ve start-up’ımı geliştirmek üzere harekete geçtim. Projemin şekillendiği ancak işleyişin asla yerine oturmadığı bu dönemde, iş insanı olmak adına ihtiyacım olan bilginin bende bulunmadığını fark ettim ve geçmiş deneyimlerime güvenerek hareket etmeye devam edersem aynı hatalarda sürükleneceğimi anladım. Artık kendi işimi, beşikten itibaren, aşama aşama ellerimle kurmak istiyordum. Anlık danışmanlarla çalışmam durumunda elime geçecek tek şeyin geçici çözümler olacağını görebiliyordum. Artık başıma gelebilecek sorunları deneyimlemeden, dinleyerek öğrenmek ve başıma gelmeden önlem alabilmek istiyordum.

İşte bu esnada, eczacıbaşı dolaylı olarak önüme çıktı ‘Girişim Savaşçısı’.

Başta bana katacağı bu kadar çok şey olabileceğini beklemiyordum. Özellikle ortak amacımız olan ‘sürdürülebilirlik’ konusu üzerinde bu kadar çok durulması, projemin güzelleştikçe güzelleşmesine yardımcı oldu. Hepsinden öte, elmaslarla dolu bir odada hep beraber parlamak hissini yaşamanın verdiği özgüven ile, önceden atılmaya ürktüğüm her konunun üstüne gittim. Bugün ‘Factory Of Us’ın 3d yazıcılar ile sürdürülebilir mobilya üretimine başlayabilmesinin sebeplerinden biri; hissettiğim, Özgül Sokullu ve Berke Sarpaş’ın yanında U13’te bulunan ekip arkadaşlarımın bana olan inancından doğan bu cesarettir. Ailem ve arkadaşlarımın desteği ile başlayan bu süreç Girişim Savaşçısı ile kar topu gibi büyüdü.

UGGS’de olduğunuzda ise bilirsiniz ki; başınız sıkıştığında etrafınızdaki 30 kişi, uzmanlıkları doğrultusunda yardımınıza koşacaktır. Düştüğünüzü hissettiğinizde gerekli motivasyon konuşmasıyla sizi kaldıracaklardır. Yorulduğunuzu hissettiğinizde dinlenmenizi öğütleyerek üstünüzdeki baskıyı omuzlayacaklardır. Böyle bir aileye sahip olmak büyük bir ayrıcalık.

Yapacağımız projeleri sabırsızlıkla bekliyor, elmasını bulanın buraya koşmasını diliyorum. Birlikte büyüyelim!