Lego Akıllı Tuğla İçin İlham Verdi - Girişim Savaşçısı

Lego Akıllı Tuğla İçin İlham Verdi

Lego Akıllı Tuğla İçin İlham Verdi

Lego Akıllı Tuğla İçin İlham Verdi

"

Lego’yu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Renkli renkli, iç içe geçebilen plastik tuğla benzeri oyuncaklar çocukluk döneminde mutlaka herkesin elinden geçmiştir. Aslında yaratıcılık özelliğinin gelişmesi açısından çok önemli olan bu oyuncak, birçok kişinin meslek seçimini etkilediği gibi inşaat sektörünü de etkilemiş.

Lego’ya benzer birçok bina görmüşsünüzdür çünkü Lego’dan etkilenen tasarımcı sayısı bir hayli fazla. Ancak işin temelinden hareket eden Kite Bricks şirketi, ünlü oyuncakla en çok benzerliği taşıyan teknolojiyi geliştirmiş ve akıllı tuğlaları üretmiş.Tıpkı Lego gibi iç içe geçerek monte edilen bu akıllı tuğlaların geleneksel tuğlalara göre avantajları fazla. Yüksek mukavemetli betondan imal edilmiş ve eşsiz özelliklere sahip olan yeni tuğlalar, herhangi bir maliyet kaybına yol açmadan inşaatların çok daha hızlı tamamlanmasına olanak tanıyor. Birbirlerine son derece kolay bir şeklide eklenebilme özelliğine sahip olan bu akıllı tuğlalar, sıra dışı görüntüleri ile Lego’ya benziyor. Ayrıca akıllı tuğlaların birbirlerine kenetlenmesi için şirket tarafından önerilen çift taraflı yapışkan malzeme de çimento kullanımını ortadan kaldırıyor. Akıllı tuğlaların kendine özgü izolasyon özelliği sayesinde binalar daha az enerji ile ısıtılıp soğutulabiliyor. Yeni ürünün bir başka önemli özelliği de kablo veya kanalizasyon kanallarının daha rahat geçişine olanak sağlayan boşluklara sahip olması.

Lego’ların sisteminin neden inşaat sektöründe kullanılamadığını hep sorardım kendime. Çünkü iç içe geçen sistem bence çok ciddi bir sağlamlık demektir. Ayrıca aralarda boşluk olmayacağı için dışarıdan sıcak veya soğuk havanın girmesi de engellenecektir. Bence her açıdan çok mantıklı bir ürün. Bu ürün yaygınlaşırsa ciddi bir tasarruf sağlanacağı gibi farklı tasarımlarda görebilme ihtimalimiz oldukça yüksek.

Kaynaklar:

http://diyalogin.com/lego-ilham-verdi-ve-akilli-tuglalar-uretildi.html

http://www.helisyapi.com/lego-akilli-tugla-icin-ilham-verdi/

http://kitebricks.com/

"

GİS İntibak Eğitimi: 

29 Nisan – 5 Mayıs 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)
3 Haziran – 9 Haziran 19.00-24.00 Arası / Kameralı Sanal Sınıfta Canlı, (Özel Networking Etkinliği İle Birlikte)